Mit tegyél, hogy az életmódváltás tartós legyen?

Életmódváltás. Aki belevág, abban gyakran előjönnek a félelmek, hogy mindez hiábavaló volt, hiszen törvényszerűen jön a visszaesés. Mit tegyél, hogy az életmódváltásod tartós legyen?

 

Mit tegyél, hogy az életmódváltásod tartós legyen?

  1. Hord­j magaddal lépés­szám­lá­lót!

Egy új kuta­tás ered­mé­nye sze­rint azok, akik lépés­szám­lá­lót hor­da­nak maguk­kal, naponta átla­go­san másfél kilo­mé­ter­rel töb­bet gya­lo­gol­nak, így könnyeb­ben fogy­nak és csök­ken a vér­nyo­má­suk is. A cél min­denki szá­mára legalább napi harminc perc élénk séta és napi tíz­ezer lépés megtétele.

  1. Ne felejt­kez­z el a súly­eme­lésről!

Túl sokan hanya­gol­ják el ez erő­sítő edzé­se­ket, külö­nö­sen a nők közül, pedig nekik lenne erre iga­zán szük­sé­gük ahhoz, hogy elke­rül­jék a kor­ral járó izom- és csont­tö­meg csök­ke­nést. Javas­lat: leg­alább húsz­perc­nyi erő­sí­tés, hetente két-három alkalommal.

  1. Ne szed­j túl sok vita­mint!

Nagy divat a vita­min­tab­let­ták sze­dése, pedig kevés bizo­nyí­ték van arra, hogy ez hasz­nos lenne. Ezért min­den­ki­nek azt java­sol­juk, hogy a szük­sé­ges vita­min­mennyi­sé­get lehető­leg élel­mi­sze­re­ken keresz­tül vegye magá­hoz. Az álla­po­tos, illetve gyer­me­ket ter­vező nők­nek gon­dos­kod­niuk kell arról, hogy elég folsav­hoz jus­sa­nak. A nők napi szük­ség­lete mini­mum ezer mil­li­gramm kál­cium (a meno­pa­uza után napi 1200 mil­li­gramm), emel­lett min­den­ki­nek szed­nie kellene napi 800 egy­ség­nyi D-vita­mint min­den nap.

  1. Hetente leg­alább két­szer egyél halat!

Egy­ér­telmű bizo­nyí­té­kok van­nak arra, hogy a sötét színű halak (lazac, ton­hal, mak­réla és hering) olaja egész­sé­ges: jó a szív­nek és az agy­nak, és csök­kenti még a rák­be­teg­ség kiala­ku­lá­sá­nak veszé­lyét is.

  1. Kér­j taná­csot az orvo­sod­tól, mielőtt asz­pi­rint szednél!

Mielőtt valaki azért kez­dene asz­pi­rint szedni, hogy meg­aka­dá­lyozza a szív­be­teg­ség kiala­ku­lá­sát, okvetle­nül kér­jen taná­csot az orvo­sá­tól, ne téte­lezze fel magá­tól, hogy ez a mód­szer szá­mára is jó. A leg­újabb kli­ni­kai kísér­le­tek­ből ugyanis az derült ki, hogy a 65 évnél fia­ta­labb, egész­sé­ges nők szí­vét nem védi meg az asz­pi­rin. A gyógy­szer rend­sze­res sze­dése első­sor­ban a 65 évnél idő­sebb nők­nek, illetve azok­nak aján­lott, akik szív- és érrend­szeri beteg­sé­gek­ben, illetve cukor­be­teg­ség­ben szenvednek. Arról sem sza­bad meg­fe­led­kezni, hogy az asz­pi­rin tar­tós sze­dése súlyos mel­lék­ha­tá­sok­kal jár­hat, pél­dául vér­zést okoz­hat a bélrendszerben.

  1. Igyál elég vizet!

Mind­egy, merre jár az ember, ha úgy érzi, kezd szom­jas lenni, azon­nal kerít­sen vizet! A víz­fo­gyasz­tás lét­fon­tos­ságú az egész­ség szempontjából.

  1. Alud­j napi nyolc órát!

Egy sor vizs­gá­lat bizo­nyítja, hogy az ember­nek való­ban napi nyolc­órai éjsza­kai alvásra van szük­sége. Ennek sok haszna van: a meg­fe­lelő mennyi­ségű alvás­tól job­ban érez­zük magun­kat, csök­kenti a szív- és érrend­szeri meg­be­te­ge­dé­sek veszé­lyét, javítja a memó­riát, de csök­kenti annak a veszé­lyét is, hogy autóbal­ese­tet szen­ved az ember…

Ha ezt a hét szabályt minden héten be tudod tartani, az életmódváltásod nemcsak fellángolás, hanem hosszan tartó, sikeres folyamat lesz!