Életmódváltás. Aki belevág, abban gyakran előjönnek a félelmek, hogy mindez hiábavaló volt, hiszen törvényszerűen jön a visszaesés. Mit tegyél, hogy az életmódváltásod tartós legyen?
- Hordj magaddal lépésszámlálót!
Egy új kutatás eredménye szerint azok, akik lépésszámlálót hordanak magukkal, naponta átlagosan másfél kilométerrel többet gyalogolnak, így könnyebben fogynak és csökken a vérnyomásuk is. A cél mindenki számára legalább napi harminc perc élénk séta és napi tízezer lépés megtétele.
- Ne felejtkezz el a súlyemelésről!
Túl sokan hanyagolják el ez erősítő edzéseket, különösen a nők közül, pedig nekik lenne erre igazán szükségük ahhoz, hogy elkerüljék a korral járó izom- és csonttömeg csökkenést. Javaslat: legalább húszpercnyi erősítés, hetente két-három alkalommal.
- Ne szedj túl sok vitamint!
Nagy divat a vitamintabletták szedése, pedig kevés bizonyíték van arra, hogy ez hasznos lenne. Ezért mindenkinek azt javasoljuk, hogy a szükséges vitaminmennyiséget lehetőleg élelmiszereken keresztül vegye magához. Az állapotos, illetve gyermeket tervező nőknek gondoskodniuk kell arról, hogy elég folsavhoz jussanak. A nők napi szükséglete minimum ezer milligramm kálcium (a menopauza után napi 1200 milligramm), emellett mindenkinek szednie kellene napi 800 egységnyi D-vitamint minden nap.
- Hetente legalább kétszer egyél halat!
Egyértelmű bizonyítékok vannak arra, hogy a sötét színű halak (lazac, tonhal, makréla és hering) olaja egészséges: jó a szívnek és az agynak, és csökkenti még a rákbetegség kialakulásának veszélyét is.
- Kérj tanácsot az orvosodtól, mielőtt aszpirint szednél!
Mielőtt valaki azért kezdene aszpirint szedni, hogy megakadályozza a szívbetegség kialakulását, okvetlenül kérjen tanácsot az orvosától, ne tételezze fel magától, hogy ez a módszer számára is jó. A legújabb klinikai kísérletekből ugyanis az derült ki, hogy a 65 évnél fiatalabb, egészséges nők szívét nem védi meg az aszpirin. A gyógyszer rendszeres szedése elsősorban a 65 évnél idősebb nőknek, illetve azoknak ajánlott, akik szív- és érrendszeri betegségekben, illetve cukorbetegségben szenvednek. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy az aszpirin tartós szedése súlyos mellékhatásokkal járhat, például vérzést okozhat a bélrendszerben.
- Igyál elég vizet!
Mindegy, merre jár az ember, ha úgy érzi, kezd szomjas lenni, azonnal kerítsen vizet! A vízfogyasztás létfontosságú az egészség szempontjából.
- Aludj napi nyolc órát!
Egy sor vizsgálat bizonyítja, hogy az embernek valóban napi nyolcórai éjszakai alvásra van szüksége. Ennek sok haszna van: a megfelelő mennyiségű alvástól jobban érezzük magunkat, csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések veszélyét, javítja a memóriát, de csökkenti annak a veszélyét is, hogy autóbalesetet szenved az ember…
Ha ezt a hét szabályt minden héten be tudod tartani, az életmódváltásod nemcsak fellángolás, hanem hosszan tartó, sikeres folyamat lesz!