A nyár a kerékpározás főszezonja. Ilyenkor sokan pattannak nyeregeb. És szerencsére egyre többen sport céllal tekernek, hiszen ez a mozgásforma az egyik legegészségesebb szabadidő tevékenység. Nézzük át, milyen hatással van ránk a bringázás.
- Szuper kalóriaégető
Egy hatvan kilogramm súlyú nő húsz kilométernyi biciklizéssel hatvan perc alatt akár ötszáz kalóriát is elégethet!
- Menet közben kipipálhatod az edzést
Ha a munkahelyed közelében laksz és oda-vissza húsz-húsz percet tekersz minden nap, ami lássuk be, nem nagy kihívás, havonta akár egy kilogramm zsírt is elégethetsz, az így elért fokozatos fogyás természetesen tartós is lesz.
- Az egész alakodat formálja
A bicikliseknek köztudottan csodás fenekük és lábaik vannak, ami nyilván a farizmok, a combizmok és a vádli folyamatos pedálozó munkájának köszönhető. Nem is gondolnád viszont, hogy kerékpározás közben még a felső tested is dolgoztatod a kormány tartása és irányítása közben a rá nehezedő testsúlyod ellentartásával.
- Megdobja azt energiád
A kerékpározással javul az állóképességed, jobban bírod a strapát, nem leszel könnyen fáradt. Miért? Tekerés közben az agyban dopamin keletkezik, ami hatással van a test energiaszintjére. Ezért az előnyért nem is kell túlságosan megszenvedned: már a heti három alkalommal való könnyű vagy közepes biciklizéssel is eredményesebben küzdhetsz a kimerülés ellen!
- Kíméli az ízületeidet
A biciklizés sokkal kevesebb terhet ró a térdekre, bokákra és a gerincre, mint a futás vagy akár a gyaloglás. A megfelelő beállítás azonban kulcsfontosságú ahhoz, hogy ez tényleg így is legyen: úgy ideális, ha a térded a pedál legalsó helyzetében is enyhén hajlítva van. Ha a lábaid túl egyenesek vagy túlságosan hajlítva vannak, állj meg valahol, és állítsd be a nyergedet a megfelelő magasságba.
- Az összes izmodat megdolgoztatja
Keress egy emelkedőt, amin tíz perc alatt kihívást jelent feljutnod. Menj fel rajta két vagy három alkalommal, a tíz percek felét a nyeregből kiállva csináld végig. A kiállva pedálozás a test stabilizálásához bekapcsolja a mély has- és hátizmokat, valamint a mellizmokat és a tricepszet is. Figyelj arra, hogy a térded még állva biciklizéskor se legyen teljesen nyújtva!
- Vigyáz a szívedre
Hazánkban a magas vérnyomás és a szívbetegség sajnos népbetegség. A rendszeres biciklizés csökkenti az ilyen problémák kialakulásának esélyét. Találj egy olyan utat, ahol megállás nélkül legalább harminc percet hajthatsz gyors tempóban megállás nélkül, így jól megdolgoztathatod a szíved. Az intenzívebb edzés elkezdése előtt azonban a legjobb, ha orvosod tanácsát is kikéred.