Egyszer arról kérdeztem az egyik kollégámat: hány kilométert fussak hetente? Válasza meglepően gyorsan érkezett: „Ez könnyű. Annyit fuss, amennyire képes vagy, és ezzel el is éred a célod.”
A futók sokszor abba a hibába esnek, hogy azt gondolják, a több = jobb. Az igazság az, hogy a több akkor jobb, ha képes vagy teljesíteni a távot anélkül, hogy túlhajtanád magad. Ellenkező esetben a túlterhelés csak tovább növeli a sérülés veszélyét. A következő hat aranyszabály segít majd megtalálni a saját „bűvös” számodat.
1. szabály: Minél hosszabb a versenytáv, annál többet kell futnod. Ne lepődj meg azon, hogy egy maraton több edzést igényel, mint egy kisebb volumenű verseny. Ebben a ligában már ne rúgsz labdába heti kétszer 5 kilométer futással.
2. szabály: A szükséges táv a céljaidtól függően változik. Ha csak szimplán le szeretnél futni egy versenytávot, az nem igényel annyi futást, mintha ezt jó idővel szeretnéd megtenni.
3. szabály: Vannak kilométerek, amik hosszabbnak tűnnek a többinél. Ha változtatni szeretnél a gyorsaságon, intenzitáson, vagy szeretnél nehezebb terepen futni, ne várd el magadtól, hogy gond nélkül teljesítsd a távot.
4. szabály: Minél jobban eltér a tempód a versenytempótól, annál kevésbé lesz hasznodra majd a versenyen az azt megelőző felkészülés. Értelemszerűen abban a tempóban leszel ügyesebb, amit gyakorolni szoktál. Ha hosszú, de lassú távokat szoktál futni, akkor abban leszel kiemelkedő. Az egyik maratonista barátom általában 4-5 órás, lassú futóedzéseket végez. Ezzel megfelelően fel tud készülni a 80 kilométernél hosszabb versenyekre, de emellett segít neki abban is, hogy lefusson egy nagyon gyors 5 kilométeres távot.
5. szabály: Hagyd, hogy a szervezeted hozzászokjon a hosszabb távokhoz. Hogy elkerüld a sérüléseket, mikor távot emelsz, fokozatosan kell azt tenned. Így lesz ideje a testednek megszokni a megnövekedett terhelést. Hetente legfeljebb 1.5-2 kilométert emelj a távon. Főleg, ha csak kétszer futsz egy héten. Ha négy alkalommal edzel, megpróbálkozhatsz akár 5 kilométer emeléssel is, de ne feledd, az a legfontosabb, hogy ne erőltesd túl magad!
6. szabály: Az egészséges futó sokkal jobb, mint a sérült futó. Csatlakozva a kollégám elméletéhez, azzal, hogy kevesebbet futok, de nem hajtom túl magam, még mindig köröket verek a sérült edzőtársaimra…